راهنمای انتخاب و خرید پارچه کت و شلوار

راهنمای انتخاب و خرید پارچه کت و شلوار

تقی پور
۱۲ اسفند ۹۸

تشخیص بهترین پارچه کت و شلوار از اهمیت ویژه ای برخودار است. درواقع کت و شلوار سمبل پیچیدگی و رسمی بودن برای نمایش استایل شخصی است.

یکی از مهمترین فاکتور ها در انتخاب کت و شلوار مناسب، کت و شلوار است. البته قیمت نیز نقش مهمی  در فرآیند خرید کت و شلوار بازی می کند. بنابراین، لازم است با این مقوله آشنا شوید. دانش کافی در این زمینه در بلندمدت می تواند صرفه اقتصادی خوبی را برایتان به همراه داشته باشد.

نکاتی که باید در هنگام خرید کت و شلوار به آن توجه کرد:

پارچه کت و شلوار

انتخاب پارچه کت و شلوار گستره وسیعی ندارد و محدود است و این مورد تصمیم گیری را راحتتر می کند.

فاکتور های مهم در کت و شلوار

تنفس پذیری پارچه

در تابستان، تعریق می تواند مشکل ساز باشد. بنابراین، باید به تنفس پذیری پارچه توجه شود.

نرمی پارچه:

نرمی پارچه نکته مهم دیگری است که باید در نظر داشته باشید. لباس هایی که ایجاد خارش می کنند یا بیش از حد تنگ و چسبناک هستند احساس بسیار بدی در شما ایجاد می کنند.

پارچه کت و شلوار و انتخاب طرح:

پشم:

پارچه کت و شلوار پشمی

پارچه پشم یکی از محبوب ترین پارچه ها برای لباس های مردانه و گزینه ای خوب برای پارچه کت و شلوار است، زیرا این پارچه ها چندکاره بوده و زیبایی خاصی دارند. پشم جزء الیاف طبیعی است، یعنی تنفس پذیر بوده و می توان آن را در گرما و سرما استفاده کرد. این پارچه نرم بوده و چروک نمی شود اما ممکن است برخی افراد پارچه های سبک تر را ترجیح دهند. انواع پشم رایج شامل توئید، فلانل، کشمیر، مارینو و فاستونی است.

فاستونی:پارچه کت و شلواری فاستونی

پشم فاستونی یک پارچه باتراکم بالا است که نرم بوده و دوام بالایی دارد. اغلب پشم ها نیاز به الیاف طبیعی برای ریسندگی دارند. اما در مورد فاستونی شرایط متفاوت است. درعوض، در ابتدا پشم در مرحله حلاجی زده می شود که الیاف کوتاه و زائدات از آن جدا شود. این فرآیند منجر به باقی گذاشتن الیاف بلند می شود که پارچه نرم و قدرتمندی تولید می شود. فاستونی با روش های مختلفی بافته می شود به همین دلیل پارچه های متنوعی از جمله فلانل، توئید، گاباردین و فرسکو بوجود می آیند.

کشمیر:

پارچه کشمیری کت و شلواری

کشمیر به تنهایی یا به صورت ترکیبی لوکس تر است اما می تواند درخشندگی خاصی به کت و شلوار بدهد. پارچه کشمیری برای محیط کار مناسب نیست.

نکته: پارچه پشمی یک گزینه برای کل سال است. مناسب برای آقایان لاغر و آنهایی که به دنبال لباس های درخشان هستند می باشد.

پارچه نخی:

پارچه نخی کت و شلوار

پارچه نخی دومین گزینه محبوب برای پارچه کت و شلوار است و از الیاف گیاهی تهیه شده است. این کت و شلوارها تنفس پذیری بالایی دارند ولی به سرعت چروک می شوند، که ممکن است روی ظاهر آن تأثیر منفی داشته باشد. کت و شلوارهای نخی در مقایسه با پشمی از زرق و برق کمتری برخوردار هستند.

نکته: کت و شلوار نخی را در بهار، تابستان و پاییز انتخاب کنید. این کت و شلوار برای تمام افراد توصیه می شود و ظاهری نیمه رسمی دارد. برای محل کار، از انواع ضخیم تر یا ترکیب های آن با پشم و نخ استفاده کنید.

لینن:

 

کت و شلوارهای لینن بسیار سبک بوده و در هوای گرم بسیار خنک هستند. لینن به سرعت چروک و لکه دار می شود، یعنی به مراتب باید بیشتر شسته شود تا ظاهری مناسب داشته باشد.

نکته: لینن برای تابستان مناسب است و جایگزین غیررسمی تر پشم و پنبه می باشد. برای افرادیکه اندام بزرگی دارند در شرایط نیمه رسمی از  اما هرگز برای محیط کار توصیه نمی شوند.

پلی استر:

پارچه کت و شلوار پلی استر

پلی استر از مواد مصنوعی تهیه شده است و دارای کیفیت پایینی می باشد. اغلب با سایر الیاف ترکیب می شود، مثل پشم، تا قیمت آن کاهش بیابد. پارچه کت و شلوار تهیه شده از ترکیب پلی استر بشدت به چروک حساس هستند و تنفس پذیری پایینی دارند. پلی استر در مقابل پشم و نخ درخشان تر است به همین دلیل ظاهری ارزان قیمت دارد.

نکته: پلی استر را باید در بهار و پاییز پوشید زیرا در شرایط جوی بد مقاوم هستند. می توانید از ترکیب پشم برای افزایش کیفیت و تنفس پذیری استفاده کنید تا برای مناسبت های رسمی ظاهر بهتری پیدا کند. برای اغلب اندام ها مناسب بوده و در مناسبت های اداری و غیررسمی مناسب است.اگر این شرایط را دارید، پلی استر انتخابی مناسب به عنوان پارچه کت و شلوار برای شما می باشد

ابریشم:

پارچه کت و شلوار ابریشمی

 

این الیاف از کرم ابریشم تهیه شده است، درواقع ابریشم پروتئین حیوانی است که برای تهیه پیله استفاده می شود. ابریشم بسیار نرم است و بسیار گرانتر از پلی استر است. این پارچه تنفس پذیر است و به طور طبیعی منجر به تنظیم حرارت بدن کمک می کند در هوای سرد گرمای خود را حفظ کند درحالی که در هوای گرم، گرمای اضافی را آزاد می کند.

نکته:

ابریشم را می توان در بهار،تابستان، پاییز و زمستان پوشید. کت و شلوار ابریشمی برای اندام های مختلف مناسب است و در مناسبت های ویژه و رسمی پوشیده می شود.

مخمل:

 

مخمل پارچه ای است که با تراکم بالا بافته شده است. مخمل برای تهیه روب دوشامبر استفاده می شود. ساختار مخمل لوکس است و تنفس پذیری بالایی دارد. اما در صورت ترکیب با نایلون تنفس پذیری آن کاهش می یابد.

نکته: مخمل برای مهمانی های رسمی مناسب است و می توان از آن در تمام فصول سال استفاده کرد. اگرچه، اصلاً برای محیط کار توصیه نمی شود.پس اگر کت و شلوار را برای محافل رسمی استفاده می کنید، مخمل می تواند یک انتخاب خوب برای پارچه کت و شلوار شما باشد.

وزن پارچه کت و شلوار : 

وزن پارچه کت و شلوار

حتی اگر با انواع پارچه کت و شلوار آشنایی داشته باشید، تراکم نخ و وزن پارچه نکته مهم دیگری است. براساس نظر یک کارشناس طراحی کت و شلوار، در اینجا می توان وزن لباس، نوع کت و شلوار و فصل مناسب را به طور خلاصه ببینید:

  • 7 تا 9 انسی: سبک. برای تابستان مناسب هستند.
  • 9.5 تا 11 انسی: سبک تا متوسط. بین بهار و تابستان و تابستان و پاییز توصیه می شود.
  • 11 تا 12 انسی: وزن متوسط. وزن مناسب برای اغلب روزها است. این نوع کت و شلوار را به عنوان اولین کت و شلوار انتخاب کنید.
  • 12 تا 13 انسی. سنگین تر از متوسط. یک انتخاب مناسب برای کت و شلوار روزانه است، اگرچه اندکی برای تابستان گرم است.
  • 14 تا 19 انسی. سنگین. در لباس های پاییزی یا زمستانی کاربرد دارد. گرم است.

خرید پارچه کت و شلوار

شهرپارچه ارائه دهنده انواع پارچه های پشمی، فاستونی و لینن با تنوعی بالا می باشد. در صورتی که قصد دارید یک کت و شلوار شیک و با کیفیت داشته باشید، شهرپارچه بهترین گزینه برای خرید پارچه کت و شلوار شما می باشد

سخن پایانی:

خرید یک دست کت و شلوار می تواند هزینه هنگفتی برایتان داشته باشد، بنابراین مهم است تا پارچه کت و شلوار مناسب را انتخاب کنید.تعیین کنید در چه فصلی می خواهید آن را بپوشید، اندام و میزان راحتی مدنظر را نیز در نظر داشته باشید.