آشنایی با پارچه چیفون - پارچه ای سبک با بافتی ساده

آشنایی با پارچه چیفون - پارچه ای سبک با بافتی ساده

تقی پور
۱۴ اسفند ۹۸

نام پارچه

پارچه چیفون

نام های دیگر

ابریشم, نخ, نایلون, پلی استر, ریون

تنفس پذیری

بالا

جذب رطوبت

متوسط

عایق گرما

پایین

کشسانی

متوسط

گلوله شدن

پایین

اولین کشور تولیدکننده

فرانسه

بزرگرتین تولیدکننده

چین

شستشو

خشکشویی یا شستشوی دستی با آب سرد

کاربرد

لباس مجلسی, بلوز, روسری, لباس زیر, روبان, لباس عروسی

پارچه چیفون اشاره به طیف گسترده ای از انواع مختلف پارچه دارد که دارای کیفیت مشابهی هستند. این نوع از پارچه بدن نما است، یعنی سبک و نازک است و بافت ساده ای دارد.

این نوع از پارچه از ابریشم بوده و گران است و در میان بانوان ثروتمند در اروپا و آمریکا، که در ابتدا در اواسط قرن 19 ابداع شد، رواج یافت. واژه چیفون در فرانسه، به معنای پارچه یا لباس است، اما این نام مترادف هر پارچه نازک که به طور خاص بافته شده است نیز می باشد.

پارچه چیفون در ابتدا در فرانسه تولید شد، اما تولید این محصول همزمان با موج صنعتی شدن در سراسر جهان رواج یافت. در دهه های اولیه 1900، ابریشم تور به صورت گسترده در آمریکا تولید می شد و تولیدکنندگان این پارچه در آمریکا شروع به جایگزینی ابریشم با سایر مواد کردند.

پارچه چیفون

اولین پارچه چیفون غیرابریشمی در سال 1938 معرفی شد. این پارچه از نایلون تهیه شده بود که در آن زمان به عنوان پارچه جادویی معروف شد که به سرعت جایگزین انواع مختلف پارچه طبیعی شد. اگرچه، مشکل اصلی نایلون به عنوان پارچه چیفون به سرعت مشخص شد و پس از مدتی پارچه چیفون دوباره از ابریشم تهیه شد.

در سال 1958، تور پلی استری توسعه داده شد و اغلب تورهای امروزه از مواد مصنوعی تهیه می شوند. به عنوان یک پارچه چیفون، پلی استر دارای بسیاری از ویژگی های ابریشم است، اما به نرمی ابریشم نیست.

درحالیکه تورهای امروزی از پلی استر تهیه می شوند، تولیدکنندگان این پارچه را از ریون نیز تهی کردند. در برخی موارد نخ نیز ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد، اما پنبه که بسیار نسبت به گلوله شدن آسیب پذیر است و متریال ظریفی شناخته می شود برای تهیه تور مناسب نیست. بخشی از تور امروزه از ابریشم تهیه می شود، اما تور ابریشمی به عنوان یک متریال لاکچری شناخته می شود و در لباس های گران قیمت کاربرد دارد.

پارچه چیفون

پارچه چیفون به دلیل نحوه تولید معروف است نه موادی که از آن تشکیل شده است. روش بافت به کار رفته در این پارچه به نام " S و Z"  نامیده می شود و این نام به خاطر شکلی است که نخ ها در این روش دارند. نخ های دارای شکل S با نخ هایی که دارای شکل Z هستند بافته می شوند که منجر به تولید پارچه نازک می شود که دارای الاستیسیته است. این روش بافت البته بافت زبری به پارچه چیفون می دهد.

تور ابریشمی در ابتدا نشانه جایگاه اجتماعی بود، اما در حال حاضر این پارچه می تواند با مواد اولیه ارزان نیز تهیه شود، که دیگر چنین خاصیتی ندارد. بنابراین پارچه چیفون بسیار گسترده شد، این پارچه  از روبان گرفته تا لباس عروسی مورد استفاده قرار می گیرد. مردم از سراسر جهان از پارچه چیفون استفاده می کنند و علاقه به این پارچه همچنان ادامه دارد.

مهم است بدانید که پارچه چیفون موجود جدای از پارچه چیفون ابریشمی فرانسه است. برای مثال، قبیله های خاصی در اتیوپی و اریتره صدها سال پیش لباس هایی شبیه به تور از ابریشم تهیه می کردند. این لباس ها پیراهن های بلند به رنگ های روشنی بودند.

بعلاوه، تور قرن ها است که در هند تولید می شود و از آن در تهیه ساری استفاده می شود که لباس سنتی زن های هندی است. مثل فرانسه و سایر کشورهای غربی، تور ابریشمی در زمانی به عنوان سمبل موقعیت اجتماعی در هند محسوب می شد.

مراحل تهیه پارچه چیفون:

مراحل تهیه پارچه چیفون

پارچه چیفون با روش های مختلف با توجه به نوع مواد اولیه تولید می شوند. تولید ابریشم، برای مثال، شامل پرورش کرم ابریشم، باز کردن پیله و پیچاندن الیاف است. تولید پلی استر از طرف دیگر، دارای اجزای ارگانیکی نیست و این پارچه کاملاً از مواد شیمیایی که در آزمایشگاه تولید شده تهیه می شود.

مهم نیست پارچه چیفون از چه موادی تهیه شده باشد، پس از تولید نخ، بافت تور از الگوی خاصی پیروی می کند. نخ مورد استفاده در تهیه این پارچه شکل S و Z است و با یکدیگر توسط یک ماشین بافندگی بافته می شوند.

مراحل تهیه پارچه چیفون

با توجه به این نکته که پارچه چیفون بسیار نازک است، این پارچه اغلب با دست بافته می شود. مهم نیست از چه مواد اولیه ای استفاده شده باشد، تولید پارچه چیفون اغلب کند است و نیاز به کار زیادی دارد؛ درحالیکه ماشین های اتوماتیک هم در این مرحله قابل استفاده هستند. این ماشین ها همچنین باید با سرعت پائین استفاده شوند تا از صدمه به محصول نهایی پیشگیری شود.

از آنجائیکه دارای ساختار لیز است، خیاطان ممکن است از چندین لایه ورقه کاغذی برای ثابت کردن آن استفاده کنند، پس از اتمام مرحله کاغذها را بدقت از آن جدا می کنند.

کاربرد پارچه چیفون:

کاربرد پارچه چیفون

این پارچه برای دوخت لباس های زنانه مناسب است. پارچه چیفون بسیار ظریف است، بنابراین در لباس های روزانه کاربرد ندارد. به جای آن، برای تهیه لباس شب یا بلوز مجلسی به کار می رود. از آنجائیکه نیمه شفاف است، در تهیه لباس های زیبایی که از چندین لایه تشکیل شده است استفاده می شود.

کشورهای تولیدکننده پارچه چیفون:

کشورهای تولیدکننده پارچه چیفون

از آنجائیکه انواع مختلف پارچه چیفون از مواد اولیه متفاوتی تهیه می شوند، تشخیص بزرگترین تولیدکننده کار ساده ای نیست. مثل سایر منسوجات، چین بزرگترین صادرکننده محصولات چیفون است، اما در اغلب موارد، مواد اولیه استفاده شده در آن مثل ابریشم و نخ از سایر کشورها وارد می شوند.

ابریشم حدود 5000 سال در چین قدمت دارد، اما این ماده در هند و دیگر کشورهای همسایه نیز تولید می شود. شرکت ها در کشورهایی مثل هند، پاکستان و بنگلادش ممکن است ابریشم خود را برای انجام عملیات نهایی به چین بفرستند یا این شرکت ها ممکن است خود اقدام به تهیه آن کنند.

اگر پارچه چیفون از متریال مصنوعی تهیه شده باشد، به احتمال زیاد در چین تهیه شده اند. این کشور بزرگترین تولیدکننده پلی استر در جهان است و شرکت ها در این کشور در حجم های بالا ریون و نایلون تولید می کنند.

قیمت پارچه چیفون:

قیمت پارچه چیفون بستگی زیادی به ماده اولیه تشکیل شده از آن را دارد. برای مثال، چیفون ابریشمی گرانترین نوع این پارچه است و می تواند قیمتی معادل دو برابر انواع تهیه شده از پلی استر و ریون داشته باشد. درحالیکه برخی مصرف کنندگان معتقد هستند که این افزایش قیمت متعارف است، برخی دیگر انواع پارچه چیفون تهیه شده از پلی استر و نخ را ترجیح می دهند.

انواع مختلف پارچه چیفون:

پارچه چیفون از نظر مواد اولیه و استایل دارای انواع مختلفی است:

  • انواع مواد اولیه: همانطور که پیشتر بیان شد، این پارچه را می توان با انواع مواد ارگانیک، نیمه ارگانیک و مصنوعی مثل ریون و ابریشم تهیه کرد.
  • پارچه چیفون کرپ ابریشم: این نوع از پارچه همان تصور عموم از پارچه چیفون است. این پارچه دارای ظاهری چین دار و زبر است.
  • پارچه چیفون ساتن ابریشم: این نوع از پارچه چیفون بسیار نرمتر، نازکتر و سبکتر است.
  • پارچه چیفون مروارید: این نوع از پارچه چیفون بدلیل داشتن ظاهری شیشه ای و ویژگی های خاص معروف است.
  • پارچه چیفون ژاکارد: درحالیکه این نوع از تور بسیار نازک است، ولی بسیار سنگین است. اغلب در تهیه لباس کورته و روسری کاربرد دارد.
  • پارچه چیفون چند-رنگ: این نوع از پارچه چیفون یکی از نایاب ترین انواع در بازار است و نام چندرنگ نیز به دلیل داشتن ظاهر چندرنگ به آن اطلاق می شود.

اثرات پارچه چیفون بر محیط زیست:

تأثیر این پارچه بر محیط زیست بستگی به مواد استفاده شده در آن دارد. در حالت کلی، تولید مواد اولیه مصنوعی نسبت به مواد نیمه مصنوعی و ارگانیک مواد مضر وارد محیط زیست می کنند، اما مهم است که روش های تولید متفاوت که توسط تولیدکنندگان مورد استفاده قرار می گیرد را نیز در نظر داشته باشید.

پلی استر در تهیه پارچه چیفون بشدت رایج است و برخی از تولیدکنندگان ممکن است هنوز از نایلون برای تولید این نوع از پارچه استفاده کنند. پلی استر و نایلون از نفت تهیه شده اند که یک منبع تجدیدناپذیر محسوب می شود. استخراج نفت نیاز به صرف انرژی بالایی دارد و برای محیط زیست نیز مضر است.

پارچه چیفون و محیط زیست

استخراج نفت دارای اثرات منفی زیست محیطی است و وقتی از آن برای تهیه نایلون و غیره استفاده می شود باقیمانده مواد مضر بدرستی دفن نمی شوند. بعلاوه، نایلون و پلی استر پارچه های زیست تخریب پذیری نیستند، یعنی در نهایت کوههایی از زباله را تشکیل می دهند که در زمین، دریا و سراسر جهان پراکنده اند. وقتی پارچه چیفون از ابریشم تهیه شده باشد، اثرات زیست محیطی ناچیز دارد. تولید ابریشم پایدار است و مواد سمی وارد محیط زیست نمی کند.

این پارچه از پیله های کرم ابریشم تهیه شده است، که درواقع توسط حشراتی شبیه به پروانه کاترپیلار که روی درخت توت پرورش می یابد تهیه می شود. این کرم ها از برگ درخت توت تغذیه می کنند و نیاز به استفاده از سموم و آفت کش ها نیست.

تنها نگرانی محیطی مربوط به فرآیند پرورش ابریشم صدمه به کرم های ابریشم است. پیله ها باید جوشانده شوند که منجر به کشته شدن کرم های درون آن می شود. برخی از فعالان حقوق حیوانات معتقد هستند که این کار انسانی نیست.

پارچه چیفون

تولید پنبه اثرات منفی محیطی ندارد. در برخی موارد، مواد مضر برای رنگبری یا تمیز کردن استفاده می شود، اما تولید پنبه صدمات محیطی وارد نمی کند. بعلاوه، پنبه زیست تخریب پذیر است و تولید آن پایدار محسوب می شود.

برخی از پارچه های چیفون از ریون تهیه شده اند و این ماده بسیار برای محیط زیست مضر است. درحالیکه ریون از پارچه های مصنوعی خالص مثل پلی استر یا نایلون زیست تخریب پذیری بیشتری دارد اما تولید این ماده نیمه مصنوعی مواد سمی وارد محیط زیست می کند و می تواند برای کارگران و محیط زیست مضر باشد.